Зелената Карта вече е и Дигитална: Зелените карти в електронен формат вече се приемат от 1 януари 2025 година.
Използването на международни сертификати за автомобилно застраховане (IMIC), известни също като „зелени карти“, e прието в електронен PDF формат. Това потвърди Съветът на Бюрата на Системата Зелена Карта.
От 1 януари 2025 г. всички държави в зоната на разпространение на Зелената карта трябва да приемат и електронните PDF версии като доказателство за застраховка.
Органите за гранична сигурност и съдебните органи в зоната на Зелената карта се насърчават да се запознаят с актуализираните разпоредби.
Зелената карта или IMIC е международен сертификат за застраховка. Той се приема без никакви пречки или разходи от властите на всички страни в системата на Зелената карта. Зелената карта/IMIC може да бъде доставена от бюро, застрахователно дружество или застрахователен посредник. Но тя винаги се издава под ръководството на бюро за зелена карта.
Провери тук валидността на полицата си Гражданска отговорност и на Зелената Карта и разпечатай сертификат на Проверка на гражданска отговорност (zastra.bg)
Това е важна стъпка към повишаване на пътната безопасност.
Зелената Карта вече е и Дигитална: Но какво по-конкретно е Зелената карта?
IMIC (International Motor Insurance Certificate), известен още като Зелена карта, е международен сертификат за застраховка. Той се приема без никакви пречки или разходи от властите на всички 47 държави от системата на Зелената карта.
Зелена карта може да бъде издадена от бюро, застрахователно дружество или застрахователен посредник. Но тя винаги се издава под ръководството на бюро за зелена карта, като:
- Удостоверява, че превозното средство на посещението има поне минималното покритие на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите. Това е както се изисква от законодателството на посетената страна.
- Предоставя гаранция за посетената страна, че застрахователят на държавата на произход на превозното средство ще възстанови щетите на жертвата. Това трябва да в съответствие с правилата, приложими в посетената страна. По този начин пострадалият от катастрофа, причинена от чуждо превозно средство, е надлежно обезщетен за претърпените щети.
Зелената Карта вече е и Дигитална: А как конкретно Системата „Зелена карта“ улеснява свободното движение на трансграничния пътен трафик?
Зелената карта премахва административните бариери в 48 различни държави. Около 500 милиона пътни превозни средства са потенциално осигурени с тази свобода в зоната на Зелена карта.
COB е международната организация, отговорна за улесняването на зоната за Зелена карта, съставена от 60 организации-членки.
Тези IMIC или зелени карти в електронен PDF формат трябва да се приемат в цялата зона на зелената карта. Но по преценка на съответното национално бюро във всяка отделна страна е дали желаят да ги издават в този формат.
Greet Floré, управляващ директор на Съвета на Бюрата (COB) каза: „От 1 януари 2025 г. зелените карти в електронен PDF формат могат да се използват от шофьори, пътуващи през границите в зоната на обращение на Зелената карта, стига да идват от държава, в която това се издава формат. “
Зелените карти удостоверяват, че превозното средство на посещението има поне минималното покритие на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите. Така, както се изисква от законодателството на посетената държава. Той също така предоставя гаранция за посетената страна, че застрахователят на държавата на произход на превозното средство ще възстанови щетите на жертвата. Това също така ще в съответствие с правилата, приложими в посетената страна. По този начин пострадалият при катастрофа с чуждо превозно средство е надлежно обезщетен за претърпените щети.
Зелената Карта вече е и Дигитална: Как Системата „Зелена карта“ е защитен механизъм за жертвите на трансгранични пътнотранспортни произшествия, причинени от чужди превозни средства?
Какво представлява системата Зелена карта? Този механизъм улеснява потока на трансграничния пътен трафик в Европа и гарантира обезщетенията на жертвите на произшествия, причинени от чуждестранни шофьори, като гарантира достатъчна отговорност на трети страни към последните.
Системата се състои от 47 страни членки, представени от 43 бюра за зелена карта.
Системата Зелена карта се обуславя от наличието на:
- Бюро за зелена карта – създадено във всяка участваща страна
- Валидна зелена карта – издадена от Бюро за зелена карта на една от участващите страни
Зелената Карта вече е и Дигитална: Каква е нейната история?
Системата е създадена през 1949 г., стимулирана от Икономическата комисия за Европа на ООН. Тя е и въз основа на Препоръка № 5, приета от Работната група по автомобилен транспорт към Комитета по вътрешен транспорт.
Първоначалната двойна цел на системата беше да улесни:
- Преминаване на граници = Шофьорите се освобождават от задължението да сключват национална застраховка на границата на 47-те страни членки, ако притежават Зелена карта.
- Уреждане на искове = Жертвите на трансгранични пътнотранспортни произшествия трябва да бъдат надлежно обезщетени и да не бъдат ощетени от факта, че произшествието е причинено от чуждо превозно средство.
Зелената Карта вече е и Дигитална: А кои са Членовете на Системата където тя може да е в електронен формат?
Системата Зелена карта се състои от 43 бюра Зелена карта. Те представляват около 1500 автомобилни застрахователи в 47 страни в Европа, Северна Африка и Близкия изток.
Бюрото за зелена карта е организация, създадена във всяка държава от системата за зелена карта. Тя гарантира, че жертва, претърпяла щети от пътнотранспортно произшествие, причинено от чуждестранно превозно средство (от друга участваща страна), ще бъде обезщетена в страната на произшествието.
Бюрото на страната на произшествието може впоследствие да възстанови всички изплатени обезщетения от Бюрото на държавата, от която произхожда отговорното превозно средство.
Всяко бюро за зелена карта представлява застрахователите на автомобилната отговорност в своята страна.
Зелената Карта вече е и Дигитална: А какви са двете функции на Бюрото за зелена карта?
- Като „Бюро на страната на произшествието“ (или Бюро за обработка), то носи отговорност за обработката и уреждането на искове, произтичащи от произшествия, причинени от посещаващи превозни средства. Когато обезщетява пострадалите, Бюрото за обработка ще прилага правилата на застрахователното законодателство и закона за отговорността на страната на произшествието.
- Като Гаранционно бюро гарантира сертификатите за автомобилни застраховки/зелени карти, които се издават от застрахователните компании на членовете на техните притежатели на полици.
Бюрата за зелена карта сътрудничат въз основа на вътрешните правила и работят с признаването и одобрението на своите правителства.
Зелената Карта вече е и Дигитална: Но какъв е Географският обхват?
Географският обхват на системата Зелената карта се простира до:
- Европейски държави, разположени на запад от Уралските планини и Каспийско море
- Страни, граничещи със Средиземно море.
Освен съществуващите членове на системата за зелена карта, следните държави отговарят на условията за бъдещо членство в COB: Алжир, Армения, Египет, Грузия, Казахстан, Ливан, Либия и Сирия.
Зелената Карта вече е и Дигитална: А какви са функциите на Кореспондентите?
Съгласно правилата на Системата за зелена карта, Бюрото на страната на произшествието е компетентно да приема и разглежда искове, отправени от жертви, претърпели произшествие, причинено от чуждестранно превозно средство (с произход от друга участваща държава).
Системата за зелена карта обаче също така позволява на автомобилните застрахователи да номинират кореспонденти в други участващи страни.
След това този кореспондент ще бъде отговорен за обработката на всички искове, произтичащи от произшествия, настъпили в страната, където е номиниран кореспондентът. Тези произществия трябва са са причинени от (чуждестранни) превозни средства, застраховани от (чуждестранния) автомобилен застраховател, който е номинирал кореспондента.
Кореспондентът действа от името на Бюрото за зелена карта на страната, в която е номиниран кореспондентът. Той действа обаче за сметка на чуждестранния застраховател, който е номинирал кореспондента.
Номинирането на кореспонденти е възможност за застрахователите, а не задължение.
Бюрото за зелена карта на страната на произшествието гарантира качеството на процеса на обработка на искове от кореспондента. Но Бюрото продължава да носи крайната отговорност за обезщетението на причинените щети.
Всяко Бюро трябва да установи и публикува условията, при които Бюрото дава, отказва или оттегля одобрението на кореспондентите.
Кои са кореспондентите за уреждане на претенции в България?
Кои са кореспондентите за уреждане на претенции в страни от системата?
Многостранно споразумение
Въвеждането на системата Зелена карта беше важен принос за улесняване на международния трафик. Независимо от това, показването на документ на всяка граница продължава да отнема много време и създава пречки пред свободното движение на хора и стоки.
Зелената Карта вече е и Дигитална: Но как поради тази причина няколко страни членки на Зелената карта замениха Зелената карта с Многостранното споразумение (MA)?
В този контекст COB се споразумя за използването от Бюрата на следните 3 документа: Образецът на харта на кореспондентите, Образцовото споразумение за обработка и плащане, Правилата за аутсорсинг.
Днес 36 от 47-те страни, участващи в системата за Зелена карта, прилагат многостранното споразумение:
- 27-те държави-членки на Европейския съюз;
- 3 допълнителни европейски държави, участващи в Европейското икономическо пространство: Исландия, Лихтенщайн и Норвегия;
- 6 допълнителни страни, участващи в тази система чрез споразумение: Андора, Босна и Херцеговина, Черна гора, Сърбия, Швейцария и Обединеното кралство.
Подписващите бюра на MA взаимно признават застраховката си за гражданска отговорност въз основа на произхода на превозното средство. Това е въз основа на понятието „територия, на която превозното средство обикновено се намира“, както е описано в член 1.4 от Кодифицираната директива. Следователно Зелената карта вече не е задължителен документ при преминаване на границите за автомобилисти от тези страни!
ЗАБЕЛЕЖКА: в някои държави Зелената карта е нещо повече от международно доказателство за застраховка. Някои държави са превърнали Зелената карта в национално доказателство за застраховка въз основа на националното законодателство. Въпреки обясненото по-горе, може да е необходимо да имате зелена карта, но не и за международни пътувания.
Зелената Карта вече е и Дигитална: Разбери тук и провери сега за най-добрата цена и купи твоята най-евтина и изгодна полица на Zastra.bg Insurance Calculator
Застраховката ще е активна и веднага ще имаш покритие, ще ти изпратим на PDF полицата, стикера, контролния талон и Зелената карта, а оригиналите – по най-бързия начин по куриер за наша сметка до най-удобния ти адрес.