Гражданска отговорност
Ситуацията на пътя никога не е предвидима. Дори и да сте дългогодишен шофьор и да шофирате с цялото си внимание, не можете да сте сигурни в своята безопасност, защото останалите участници в движението, пешеходците, лошите метеорологични условия, качеството на пътната настилка и много други фактори могат да причинят пътно-транспортен инцидент.
В случаите, в които купувате застрахователна полица за вашия автомобил, свеждате рисковете, свързани с използването му до минимум.
Защо е важна застраховката Гражданска отговорност?
Всеки, който притежава лека кола в България, независимо дали е в движение или не, е длъжен да застрахова автомобила си със застраховката Гражданска отговорност. Застраховката обезпечава случаи на нанесена телесна повреда или имуществена вреда, причинена от шофьора на застрахования автомобил. Важно е, че самото застраховано МПС и неговият водач или собственик не ползват обезщетения по полицата Гражданска отговорност.
Гражданската отговорност съществува, за да може потърпевшите лица в ПТП да имат сигурност, че ще получат компенсация за вредите, които са понесли, без значение дали шофьорът причинил катастрофата е платежоспособен. По този начин водачите на МПС се предпазват от непосилни за тях дългове, в случай, че са причинили удар по непредпазливост, за което без подобна застраховка биха носили материална отговорност. Ако виновният водач в едно ПТП не разполага със застраховката Гражданска отговорност, функцията на застрахователя се изпълнява от Гаранционния фонд.
Покрити рискове
Независимо дали сте частно лице или фирма, застраховката Гражданска отговорност покрива имуществените и неимуществени вреди, които бихте причинили свързани с шофирането на МПС.
Застрахователят, с който сте сключили задължителната застраховка ГО ще покрие редица вреди сред които:
- Имуществените и телесните вреди, вследствие на травма на човек или смърт;
- Вредите, причинени на чуждо имущество;
- Пропуснатите ползи, които представляват резултат от увреждането.
- Разумно направените разходи във връзка с предявяването на претенция по предходните три точки, включително съдебните разноски, присъдени в тежест на застрахованото лице.
Изключения
Добре е да сте наясно, че застраховката Гражданска отговорност не обезпечава редица опасности, най-вече свързани с виновния шофьор. Ето кои са те:
- Щетите, причинени на автомобила, управляван от застрахования, както и вредите, нанесени на вещите, превозвани със същото МПС;
- Вредите, от които е пострадал виновният шофьор на МПС;
- Щетите, които са резултат от терористични актове или война;
- Щетите, които са резултат от участието в състезания;
- Щетите, които са резултат от ползването на МПС след употреба на АЛКОХОЛ и НАРКОТИЦИ.
Лимити на отговорност
Всички застрахователни компании имат еднакви лимити на застраховката – сума, която биха изплатили при застрахователно събитие.
Те са определени от Кодекса за застраховане и всички застрахователи са длъжни да се съобразяват с тях.
В случай, че застрахователното събитие на настъпило на територията на Република България, застрахователят ще изплати до 10 420 000 лева, с случай, че има пострадали или загинали хора, независимо от броя на засегнатите лица. В случай, че злополуката е причинила само вреди на имуществото, застрахователите изплащат до 2 100 000 лева.
На територията на Европейския съюз също са валидни минимални лимити на отговорност, като всяка държава-членка, прилага собствените си закони за лимити.
Понякога, покритието на застраховката е съобразено със закона на територията, където обичайно се намира моторното превозно средство, когато това покритие е по-високо.
Всички застрахователни компании в България предлагат минималните задължителни лимити на отговорност, а те се определят от законодателя. Застраховката не може да бъде сключена при по-ниски нива на отговорност.
Когато е необходимо, и по инициатива на кандидата за застраховане, могат да бъдат договорени специални условия, срещу допълнителна премия и по-високи равнища на отговорност на застрахователя.
Териториална валидност
Сключената в България застраховка Гражданска отговорност е валидна за територията на всички държави в Европейския съюз и Европейското икономическо пространство – Исландия, Лихтенщайн и Норвегия, както и в Андора, Швейцария и Сърбия.
В останалите държави от системата Зелена карта се изисква едноименният сертификат. От 1 януари 2016 г. застрахователните компании са длъжни да го издават безплатно към полицата Гражданска отговорност.
Срокове на застраховката
Сключената застраховка Гражданска отговорност важи 12 последователни месеца. Всички застрахователни компании предлагат разсрочено плащане – например две или четири годишни вноски, но в повечето случаи това увеличава цената.
От 2016 година Застрахователен кодекс дава възможност на компаниите да предлагат и полици със срок до три години.
Сключването на полица за по-кратък период е възможно само в случай, че автомобилът ви е с временна или транзитна регистрация или гранична застраховка.
Изчислете цената на вашата застраховка Гражданска отговорност с калкулатора на Zastra.bg.